نحوه نگهداری از پیانو آکوستیک و دیجیتال

نحوه نگهداری از پیانو آکوستیک و دیجیتال

همیشه خریدن یا به دست آوردن یک وسیله راحت‌تر از نگهداری آن است و این موضوع در مورد پیانو نیز صدق می‌کند. شاید با کمی بررسی و جستجو بتوانید بهترین و مناسب‌ترین پیانو را برای خود پیدا کنید اما نگهداری از آن امری چالش برانگیز است که باید آن را جدی بگیرید. کافی است طبق توصیه‌های افراد حرفه‌ای حاضر در حوزه پیانو پیش روید؛ زیرا با پیروی از دستورالعمل‌های ضروری شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن از پیانو خود حفاظت و نگهداری کنید. از آنجایی که این ساز یکی از گران‌ترین سازهای بازار محسوب می‌شود، روش نگهداری خاصی دارد که برای هرکسی ساده نیست. در صورتی که چند سالی است که پیانو خریده‌اید اما می‌خواهید پیانو شما همچنان بعد از چندین سال مثل روز اول باکیفیت باشد و از نظر ظاهری نیز جذاب به چشم آید، می‌توانید راهنمای زیر را به طور کامل مطالعه کنید.

نحوه تمیز نگهداشتن پیانوآکوستیک

نحوه تمیز کردن پیانو آکوستیک

با توجه به اینکه پیانو آکوستیک یکی از خوش‌صداترین سازها در بازار آلات موسیقی محسوب می‌شود، شما باید به حفظ ظاهر و تمیزی آن نیز توجه کنید. زیبایی ظاهری این مدل سازها نیز بسیار مهم است و نباید بر روی پیانو آکوستیک لکه‌ای به چشم بخورد. اینکه پیانو شما با گذر زمان چرک می‌شود و جرم‌هایی بر روی کلیدهای آن به وجود می‌آید، امری طبیعی است.

با گذر زمان، به دلیل تمرین، تکرار مداوم و استفاده دائم از پیانو، این امکان وجود دارد که سفیدی کلیدهای پیانو شما تغییر کند یا کدر شود، از این رو شما باید برای تمیز کردن این کلیدها دست به کار شوید. سعی کنید از مواد شیمیایی برای تمیز کردن ساز خود استفاده نکنید؛ زیرا مواد شیمیایی شاید سطح پیانو را تمیز کنند اما آسیب‌های جبران‌ناپذیری به همراه دارند.  نه تنها پیانو آکوستیک، بلکه هیج ساز پولیش‌دار دیگری را با مواد شوینده و اسپری‌ها تمیز نکنید.

متاسفانه اگر از مواد شوینده و شیمیایی برای تمیز کردن پیانو آکوستیک کمک بگیرید، به مرور درخشندگی پیانو شما کاهش می‌یابد. برخی از تولیدکنندگان نیز برای رفاه حال خریداران پیانو آکوستیک، پکی را برای تمیز کردن این ساز تعبیه و طراحی کرده که آن را به همراه پیانو ارائه می‌دهند. این پک دارای محلول پاک‌کننده بسیار ملایم است که خیلی ساده چربی‌ها و آثار انگشت باقی مانده بر روی ساز را پاک می‌کند.

بهترین و بی‌دردسرترین راه برای تمیز کردن پیانو آکوستیک، استفاده از یک دستمال نم‌دار است. توجه داشته باشید جنس دستمال نباید زبر باشد، بلکه باید از پارچه میکروفایبر و نخی سفید ساده استفاده کنید.

برخلاف دید عموم مردم که معتقد هستند استفاده از خمیر دندان به تمیز شدن پیانو کمک می‌کند، هرگز از خمیردندان استفاده نکنید. شاید این ماده سطح پیانو را به خوبی تمیز کند اما متاسفانه خمیر دندان درون شکاف‌های پیانو آکوستیک شما نفوذ می‌کند و فضاهای خالی موجود بر روی این ساز را پر خواهد کرد که همین امر باعث آسیب به پیانو می‌شود.

نحوه تمیز نگهداشتن پیانو دیجیتال

نحوه تمیز نگه داشتن پیانو دیجیتال

برای اینکه بتوانید یک نوازنده حرفه‌ ای شوید باید ساعت‌ها پشت پیانو دیجیتال خود بنشینید و تمرین و تکرار مداوم را ترک نکنید. در نتیجه صفحه کلید پیانو با دست شما برخورد زیادی دارد و حتی در برخی موارد ممکن است دست شما عرق کند. بنابراین کدری کلاویه‌های پیانو دیجیتال شما امری عادی است که برای هرکسی رخ می‌دهد.

در صورتی که حس می‌کنید کلید پیانو دیجیتال شما به درخشندگی و شفافی قبل نیست باید برای تمیز کردن آن دست به کار شوید. بهتر است روشی دائمی برای تمیز کردن جرم روی صفحه کلید پیانو خود در نظر بگیریدیا برای تمیز نگه‌داشتن این مدل پیانوها نکاتی را رعایت کنید برای مثال پارچه‌ای بر روی کلاویه و کلیدهای پیانو قرار دهید تا گرد و خاک به درون این ساز نفوذ نکند و باعث کثیفی آن نشود.

به هنگام تمیز کردن پیانو دیجیتال توصیه می‌کنیم در ابتدا دست‌های خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید. در صورتی که دست‌های خود را نشویید چربی پوست دست شما ممکن است لکه‌هایی بر روی کلاویه پیانو به وجود آورد. شما حتی می‌توانید از یک دستکش نخی نیز به هنگام تمیز کردن پیانو دیجیتال خود استفاده کنید.

دستکش‌ها را سفید و بی‌رنگ در نظر بگیرید تا هیچ رنگ دیگری به کلیدهای پیانو شما منتقل نشود. خرید کاور پیانو دیجیتال نیز اصلی‌ترین روش برای جلوگیری از کثیفی پیانو شما خواهد بود. سازندگان پیانو و شرکت‌های فروشنده این ساز می‌توانند بهترین و باکیفیت‌ترین کاور را در اختیار شما قرار دهند.

شرایط نگهداری از پیانوآکوستیک و دیجیتال

شرایط نگهداری از پیانو آکوستیک و دیجیتال

اگر فکر می‌کنید بعد از خرید پیانو و پرداخت مبلغ زیادی پول، کار شما تمام شده و تنها باید از نواختن ساز خود لذت ببرید، در اشتباه هستید. در واقع خرید پیانو دیجیتال و آکوستیک تازه اول راهی پرپیچ و خم است. همان‌طور که برای خرید پیانو کلی تحقیق و بررسی انجام دادید، برای نگهداری از آن نیز باید اطلاعات کاملی به دست آورید.

پیانوهای دیجیتال و آکوستیک به مراقبت دائمی و رسیدگی صحیح نیاز دارند. در صورتی که بهترین شرایط نگهداری را برای انواع پیانو مهیا کنید، نه تنها عمر مفید آن‌ها افزایش می‌یابد بلکه زیبایی ظاهری‌ پیانو شما برای مدتی طولانی حفظ می‌شود. پروسه مربوط به شرایط مناسب برای نگهداری پیانو، از لحظه‌ای که شما این ساز را می‌خرید آغاز می‌شود. هر یک از مسائل مربوط به نگهداری مناسب از پیانوهای دیجیتال و آکوستیک را در بخش‌های بعدی به طور مفصل توضیح می‌دهیم.

دور نگه‌داشتن پیانو از گرما

یکی از اصلی‌ترین شرایط نگهداری این پیانوها دور بودن آنها از هر نوع وسیله گرمایشی همانند بخاری، شوفاژ، رادیاتور و غیره است. حرارت بیش از حد باعث خشکی هوا می‌شود و خشکی هوا نیز بر روی چوب پیانوهای دیجیتال و آکوستیک تاثیر منفی خواهد داشت.

در صورتی که هوای محیطی که پیانو خود را درون آن قرار می‌دهید، خشک است، باید از یک دستگاه بخارساز کمک بگیرید. این دستگاه‌ها با ایجاد رطوبت در محیط، خشکی بیش از حد هوا را جبران و رفع می‌کنند.

دور نگه‌داشتن پیانو از سرما

علاوه بر گرمای شدید و خشکی هوا که به چوب و بدنه پیانو شما آسیب می‌رسانند، هوای سرد نیز برای پیانو مضر است. برای مثال هرگز پیانو خود را در نزدیکی در و پنجره قرار ندهید. در فصل زمستان باید تمام سعی خود را به کار برید تا هوای درون محیط تا حد مناسبی ثابت و قابل قبول باشد.

دور نگه‌داشتن پیانو از نور خورشید

یکی از اصلی‌ترین مسائلی که باید در زمان نگهداری پیانو به آن توجه کنید، دور نگه‌داشتن این ساز از تابش مستقیم نور خورشید است. در صورتی که پیانو شما به طور مستقیم در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد به مرور آسیب می‌بیند. برای مثال رنگ پیانو از بین می‌رود و بدنه آن خراب می‌شود. به زبان ساده تابش مستقیم نور خورشید ترک‌هایی بر روی چوب ساز شما ایجاد می‌کند. حتی ممکن است ساند بورد این ساز به مرور زمان ترک بردارد.

خودداری از قرار دادن پیانو در محیط مرطوب

مراقبت از پیانو

همان‌طور که گرما و سرما یا تابش نور خورشید به پیانو شما آسیب می‌رساند، رطوبت نیز یکی دیگر از شرایط مضر برای پیانو به حساب می‌آید. از این رو هرگز پیانو خود را در محیط مرطوب قرار ندهید. اگر پیانو را در محیطی مرطوب نگهدارید، به مرور زمان سیم‌های آن زنگ می‌زنند و ساند بورد پیانو تاب برمی‌دارد یا با تغییر شکل روبرو می‌شود.

رطوبت حتی شرایطی ایجاد می‌کند تا قطعات چوبی ساز شما سروصدا ایجاد کنند اما اگر مجبور هستید پیانو خود را در محیطی مرطوب قرار دهید، توصیه می‌کنیم کیسه‌های رطوبت گیر را درون پیانو بگذارید. رطوبت نسبی و مناسب برای نگهداری از پیانوهای دیجیتال و آکوستیک 45 تا 60 درصد است. دمای بدون تابش مستقیم نور خورشید نیز باید 20 درجه باشد. اگر پیانو خود را در چنین شرایطی قرار دهید، به طور حتم هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌شود.

کوک کردن منظم پیانو

یکی دیگر از توصیه‌هایی که برای نگهداری بهتر از پیانوهای دیجیتال و آکوستیک باید در نظر بگیرید. کوک کردن پیانو است. با این کار همیشه صدایی خوب و دلنشین از ساز شما بلند می‌شود و عمر مفید پیانو نیز افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر با کوک کردن منظم پیانو، ساز شما در وضعیت مناسبی قرار دارد. پس سعی کنید براساس برنامه‌ریزی مشخصی به طور دائم برای کوک کردن پیانو دیجیتال و آکوستیک خود دست به کار شوید.

تمیز نگه‌داشتن پیانو

در نهایت تمیز نگه‌داشتن پیانو یکی از روش‌های افزایش طول عمر مفید پیانو است که متاسفانه برخی از نوازندگان این موضوع را خیلی جدی نمی‌گیرند. هر چه به تمیزی پیانو خود بیشتر اهمیت دهید، عمر این ساز بیشتر می‌شود. به هنگام تمیز کردن کلیدهای پیانو هرگز مواد پاک‌کننده را به طور مستقیم بر روی کلیدها اسپری نکنید.

شما باید از یک پارچه نرم کمک بگیرید، ماده تمیزکننده را بر روی این دستمال بپاشید و سپس آن را بر روی سطح کلیدهای پیانو خود بکشید. بعد از اینکه دستمال نم‌دار را بر روی سطح کلیدهای پیانو کشیدید، باید از دستمال خشک دیگری برای پاک کردن نم پارچه قبلی استفاده کنید. اگر خیلی از ساز خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است درپوش کلیدهای آن را ببندید تا گرد و خاک یا غبار بر روی کلیدهای آن قرار نگیرد.

برای تمیز کردن پیانو از چه ماده‌ای استفاده کنیم؟

شاید مواد شوینده زیادی برای تمیز کردن پیانوهای دیجیتال و آکوستیک وجود داشته باشند اما همان‌طور که توضیح دادیم یا باید از محلول پاک‌کننده‌ تولیدکنندگان استفاده کنید و یا اینکه محلول پراکسید هیدروژن را از داروخانه بخرید. این محلول علاوه بر پاک‌کنندگی می‌تواند کلیدهای پیانو شما را ضد عفونی کند. نگران نباشد پراکسید هیدروژن برای کلاویه پیانوهای دیجیتال و آکوستیک هیچ ضرری به همراه ندارد.

کلام آخر

از آنجایی که پیانو سازی گران، ارزشمند و البته حساس است باید برای نگهداری و تمیز کردن آن از روش‌های مخصوصی کمک بگیرید. برای اینکه بتوانید با اطلاعات کامل‌تری از نحوه نگهداری پیانوها آشنا شوید، بهتر است از فروشگاهی پیانو بخرید که تمام نکات مربوط به حفاظت از پیانو را برایتان توضیح دهد. به هر حال نباید اهمیت نگهداری و مراقبت از پیانو را دست کم بگیرید؛ زیرا این موضوع نه تنها از نظر مالی بسیار مهم است بلکه بر روی کیفیت نوازندگی شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

iwlseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *