کلاویه پیانو چیست؟ انواع کلاویه پیانو

کلاویه پیانو

آنچه در مورد کلاویه پیانو می خوانید:

آیا می‌دانستید کلاویه پیانو یکی از مهم‌ترین اجزای پیانو، برای خلق قطعات بی‌نظیر است؟ پیانو، به عنوان یکی از سازهای پرطرفدار و خاص شناخته می‌شود. برای همین تعداد افراد بیشتری تمایل به خریداری آن دارند.

کلاویه پیانو، یکی از مهمترین بخش هایی است که باید برای خرید پیانو به آن توجه کنید. بدون داشتن کلاویه های باکیفیت، شما نمی توانید پیانو را به زیبایی بنوازید. به کلیدهای پیانوکه با فشار دادن هر یک، یک نت در پیانو نواخته می شود، کلاویه گفته می شود. در ادامه قصد داریم با این مهمترین جزء پیانو، انواع کلاویه و نحوه کار با آن و حتی شیوه تمیز کردن کلاویه های پیانو آشنا شویم.

کلاویه پیانو چیست؟

انواع کلاویه پیانو

اولین چیزی که به هنگام دیدن پیانو به چشم می‌آید، کلیدهایی با تضاد رنگی سیاه و سفید است. کلاویه پیانو در واقع به کلیدهای سیاه و سفیدی گفته می‌شود که نوازنده، آن‌ها را می‌فشارد و صدای نت موسیقی مورد نظر خود را ایجاد می‌کند.

اگر کمی به کلاویه پیانو توجه کنید، کلیدهای سیاه در مجموعه‌های دو و سه تایی را می‌بینید که درمیان کلیدهای سفید قرار گرفته‌اند. اما بر عکس کلیدهای سیاه، کلاویه‌های سفید همه در کنار هم قرار می‌گیرند.

کلاویه‌های پیانو به چه صورت عمل می‌کنند؟

شاید با خود فکر کنید که فشردن کلاویه‌ پیانو و زدن ساز با آن، کار ساده‌ای است. اما این نکته را فراموش نکنید که دستگاهی با طراحی پیچیده در داخل پیانوست که به شما کمک می‌کند تا فقط با فشار انگشتان خود و دانستن نت‌ها، نوایی زیبا و آرامش‌بخش را تولید کنید.

در داخل پیانو، هزاران قطعه وجود دارد که این دستگاه پیچیده با مکانیزمی بی‌نظیر را تشکیل می‌دهد. باید این را بدانید که پیانو آکوستیک، در هر کلید خود بیش از 100 قطعه دارد و به طور کلی تقریبا از 1000 قطعه متحرک تشکیل می‌شود.

نحوه کار کلاویه، این‌گونه است که وقتی شما کلیدی را فشار می‌دهید؛ چکش‌هایی پوشیده از نمد به وسیله اهرم‌هایی شبیه دوب گلدبرگ، در داخل پیانو به سیم‌هایی فلزی برخورد می‌کنند. ارتعاش ناشی از برخورد این چکش‌ها‌ با سیم‌های فلزی، باعث تولید صدای پیانو می‌شود.

البته این فرآیند تولید صدا در پیانوی آکوستیک است. در پیانو دیجیتال این فرآییند به صورت مکانیکی صورت نمی گیرد و کاملا دیجیتال انجام می شود.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: بهترین پیانو دیجیتال

پیانو چند کلاویه دارد؟

اکثر پیانوهای پرکاربرد با اندازه‌ای کامل، از 88 کلاویه تشکیل می‌شوند. از این 88 کلاویه، 52 کلید را کلاویه‌های سفید و 36 کلاویه دیگر را کلاویه‌های سیاه تشکیل می‌دهند.

اما به طور کلی، تعداد کلاویه‌های پیانو متفاوت است. برخی از پیانوها 66 کلاویه، برخی 72 و بیشترین و پرکاربردترین آن‌ها، 88 کلید دارند. اما به نظر شما کدام یک از این پیانوها، برای نواختن صداهای زیبا و دل‌نشین مناسب‌ترند؟

اگر آموزش‌دیده‌اید و مدتی است که پیانو را به خوبی می‌نوازید؛ پیانوهایی با 88 کلاویه برای شما مناسب‌ترند. چون به شما فضای بیشتری برای نوازندگی می‌دهند. اما اگر مبتدی هستید و می‌خواهید یادگیری پیانو را شروع کنید، پیانوهایی 66 کلاویه‌ای با امکان یادگیری ساده‌تر را انتخاب کنید.

نکته جالب اینجاست که بعضی از پیانوها، کلیدهای اضافی روی خود دارند و شما می‌توانید پیانوهایی 97 و 108 کلیدی را هم تهیه کنید.

برخی دیگر از پیانوها نیز هستند که فقط برای آموزش استفاده می‌شوند و کلاویه‌هایی 44 تایی، 54 تایی، 60 یا 61 تایی دارند. توجه داشته باشید که این نوع پیانوها، برای نوازندگی مناسب نیستند.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: پلی فونی در پیانو چیست؟

انواع کلاویه‌های پیانو

کلاویه پیانو چیست

کلاویه پیانو، با توجه به نوع پیانو، در سبک‌ها و وزن‌های مختلفی ساخته می‌شود. در واقع وزن کلاویه‌ها تعیین‌کننده تفاوت میان صدای هرکدام است.

در ادامه انواع کلاویه پیانو و خصوصیاتشان، با توجه به نوع پیانوهای آکوستیک، دیجیتال و برقی را معرفی می کنیم:

کلاویه پیانو آکوستیک

در کلاویه‌ پیانو آکوستیک، وزن هرکلاویه، بیشترین تفاوت را ایجاد می‌کند. چون فشار بر کلاویه‌ ها، باعث برخورد چکشی با نوک نمدی به سیم‌های داخل ساز می‌شود.

این را فراموش نکنید که اکشن در کلاویه‌ها با وزنی سبک، خیلی راحت‌تر از کلاویه‌هایی با وزن سنگین اتفاق می‌افتد.

کلاویه پیانو دیجیتال

کلاویه‌ها در پیانوهای دیجیتال، طیف وسیعی از وزن‌ها با عملکردهای متفاوت دارند. بیشتر کلاویه‌های دیجیتال سبک هستند و به جای کنترل عملکرد پیانو با چکش، از فنر برای تولید صدا استفاده می‌شود.

این نوع کلاویه‌ها، عملکرد سبک‌تری دارند. اما صدایی به زیبایی و اصالت کلاویه‌های چکشی ندارند و بیشتر برای افراد مبتدی، مناسب هستند.

کلاویه پیانوهای برقی

به این نوع کلاویه‌ها، کلیدهای آبشاری یا مصنوعی هم گفته می‌شود. این نوع کلاویه‌ها، هیچ وزنی ندارند و انتخابی عالی برای کودکان با دستان کوچکشان هستند. چون برای فشردن آن‌ها نیاز به تلاش زیادی نیست.

کلاویه‌های سفید و مشکی

همان‌طور که می‌دانید صفحه کلید پیانو را کلیدهای سفید و مشکی با انواع نواها تشکیل می‌دهند. هریک از انواع کلاویه‌های سفید و مشکی، خصوصیات و نامی متفاوت دارند. در زیر نوع صدا و نام هریک از کلاویه‌های سفید و سیاه توضیح داده می‌شود:

  • کلاویه سفید

کلاویه‌های سفید، دارای صدایی طبیعی هستند. برای همین به آن‌ها کلید طبیعی نیز گفته می‌شود. کلاویه های سفید، اولین چیزی هستند که هنرجوهای پیانو، یاد می‌گیرند. اما این باعث نمی‌شود یادگیری کلاویه‌های سفید، ساده‌تر به نظر برسد.

در واقع حروف موسیقی، به ترتیب حروف الفبا روی کلیدهای سفید می‌افتند. برای همین است که افراد در ابتدای یادگیری حروف موسیقی به ترتیب الفبا، باید از کلیدهای سفید شروع کنند.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: آموزش پیانو به کودکان

  • کلاویه سیاه

کلاویه سیاه، برخلاف کلاویه‌ سفید، دارای صدایی تیز و صاف است و به آن کلید شارپ یا تخت نیز می‌گویند.

شاید با خود فکر کنید که چون کلاویه‌های سیاه، بالاتر از کلاویه‌های سفید روی صفحه کلید قرار می‌گیرند؛ پس ساختار پیچیده‌تری هم دارند.

اما این تصور اشتباهی است. چون کلاویه‌های سیاه برای یادگیری بهتر هستند. در واقع بالاتر بودن کلاویه‌های سیاه، به شما کمک می‌کند تا بدون نگاه به دستان خود و فقط با حس لامسه، به زیبایی بنوازید.

کلاویه‌های سیاه باعث می‌شوند که دستان شما، به مانند چشم‌هایتان عمل کنند و به این ترتیب شما بتوانید به خواندن دقیق نت‌های روبرویتان مشغول شوید. در بعضی از پیانوها، بر روی کلاویه‌های مشکی، برچسب می‌زنند تا صدای هریک، برای نوازنده روشن‌تر باشد.

تمیز کردن کلاویه‌های پیانو

تمیز کردن کلاویه پیانو

یکی از چیزهایی که در نگهداری پیانو مهم است؛ تمیز و ضدعفونی کردن حداقل دو هفته یکبار آن است. چون ماندن چربی‌های پوست دست شما و گرد و غبار روی کلاویه‌ها در طولانی مدت، باعث کدر شدن آن‌ها می‌شود. چند نکته مهم برای تمیز کردن کلاویه های پیانو وجود دارد:

1. با توجه به نوع و جنس کلاویه‌ها، تمیز کردن را شروع کنید.

کلاویه‌های پیانو، از جنس پلاستیک یا عاج واقعی هستند. دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند تا برای تمیز کردن هرکدام، از مواد و وسایل متفاوتی استفاده کنید.

کلاویه‌های عاجی، کاملا سفید نیستند و به مرور زمان زردتر می‌شوند. اما کلیدهای پلاستیکی، صاف‌تر و شفاف‌تر هستند. کلاویه های از جنس عاج حساسیت بیشتری دارند و باید برای تمیز کردن آنها، دقت بیشتری به خرج دهید.

2. موارد ممنوعه را فراموش نکنید.

  • عدم استفاده از پاک‌کننده‌ها و پولیش‌های شیمیایی
  • استفاده نکردن از دستمال کاغذی
  • پاک نکردن کلیدها به صورت چپ و راستی (چون خطر نفوذ رطوبت بین کلیدها و آسیب بیشتر وجود دارد.)
  • استفاده نکردن از پارچه یکسان و پرزدار، برای پاک‌کردن کلاویه‌های سیاه و سفید
  • عدم استفاده از ضدعفونی‌کننده در زمان شیوع آنفولانزا و بیماری‌های واگیردار (چون باعث از بین رفتن سطح پیانوی شما می‌شود.)

3. قبل از تمیز کردن کلاویه‌ها، آن‌ها را گردگیری کنید.

شما باید قبل از زدن محلول، کلیدهای پیانوی خود را از گرد و غبار پاک کنید. یادتان نرود که حرکت دستمالتان روی کلاویه‌ها، باید از از بالا به پایین باشد نه از چپ به راست. در ابتدا بهتر است کلاویه‌های سفید را تمیز کنید و بعد به سراغ کلاویه‌های سیاه بروید.

ضدعفونی کننده مناسب کلاویه

اما چه محلولی برای ضدعفونی هر کدام از کلاویه‌های پلاستیک و عاجی مناسب است؟

  • محلول مناسب برای کلاویه‌های پلاستیکی

می‌توانید از مقداری آب و سرکه سفید و پارچه بدون پرز، برای پاک کردن کلاویه‌های پلاستیکی استفاده کنید.

  • محلول مناسب برای کلاویه‌های عاجی

بهتر است برای تمیز کردن کلاویه‌های عاجی از محلول آب گرم و صابون استفاده کنید. فراموش نکنید از پارچه‌ای سفیدرنگ برای تمیز کردن کلاویه‌های عاجی استفاده کنید تا رنگ نگیرند.

شما می‌توانید برای سفیدتر کردن این نوع کلاویه پیانو، از خمیر دندان، ماست و سس مایونز هم استفاده کنید. چون مواد موجود در این مواد به سفید شدن عاج کمک بزرگی می‌کند.

تفاوت کلاویه‌ها در پیانو دیجیتال و آکوستیک

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک در کلاویه‌ها مربوط به شیوه تولید صدای آن‌هاست. کلاویه‌های آکوستیک از نوع چکشی هستند و فشار انگشتان نوازنده روی آن‌ها، باعث می‌شود که به سیم‌‌ها ضربه وارد شود. صداهایی که از کلاویه‌های پیانو آکوستیک تولید می‌شود، صدایی پرتوان و منحصر به فرد است.

اما در کلاویه‌های پیانو دیجیتال، هیچ سیمی وجود ندارد. در واقع هرکلاویه، کلید تولید صدای مشخصی است و صدای تولیدشده از این نوع پیانو، از طریق بلندگو تقویت می‌شود.

تاریخچه پیانو، نشان می‌دهد که افراد زیادی از گذشته تاکنون، به این ساز علاقه داشته‌اند. امروزه انواع پیانو دیجیتال، پیانو آکوستیک و پیانو دست دوم در بازار موجود است و شما می‌توانید با توجه به شناخت خود از پیانوها و میزان مهارتتان در نواختن ساز با آن‌ها و کمک یک راهنمای خرید پیانو دست دوم، یکی از این پیانوها را خریداری کنید.

اما فراموش نکنید که خرید پیانو باید از مراکز مطمئن و معتبر انجام شود. سلولیکس، یکی از مراکز خرید انواع پیانو آکوستیک، دیجیتال و دست دوم است. ما انواع پیانو را با ضمانت اصالت کالا، گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می کنیم. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره جهت خرید بهترین پیانو با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

iwlseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *