پلی فونی (Polyphony) در پیانو

پلی فونی

آنچه در خصوص پلی فونی می خوانید:

درست از قرن نهم میلادی بود که واژه پلی فونی در موسیقی اروپا مرسوم شد. حتی تا قرن دوم میلادی نیز از موسیقی های تک صدایی استفاده می شد. در بسیاری از آثار یوهان سباستین باخ، پدر چند صدایی نیز می توانید پلی فونی را بشنوید.

چند صدایی یا پلی فونی در پیانو، مسئله‌ای است که بسیاری از نوازندگان مبتدی هنگام خرید پیانو به آن توجهی ندارند. اکثر افرادی که قصد دارند برای اولین بار پیانو خریداری کنند، معمولاً بیشتر به ظاهر پیانو و خصوصیاتی مثل روان بودن صفحه توجه می‌کنند. اما مهم‌ترین مسئله هنگام خرید پیانو، توجه به پلی فونی است.

پلی فونی در واقع یکی از خصوصیات گیج کننده و جالب پیانو است. پلی فونی از دو واژه poly به معنای چند و phony به معنای صدا تشکیل شده است که در کنار یکدیگر مفهوم چند صدایی را نشان می دهند. به موزیک های چند صدا که در آنها یک ملودی اصلی با هارمونی و آکوردهای آن شنیده می شود، هموفونیک نیز می گویند.

در پلی فونی یا پلی فونیک، چند بخش صدایی به صورت همزمان نواخته می شوند. چندصدایی یا پلی فونی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که موجب تفاوت بین پیانو آکوستیک و دیجیتال می‌شود.

پلی فونی در پیانو چیست؟

چند صدایی

همانطور که گفته شد، پلی فونی یکی از خصوصیات گیج کننده پیانو است. پلی فونی در لغت به معنی نوازندگی چندین نت به صورت همزمان با یکدیگر می‌باشد. ممکن است برای بسیاری از افراد سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان به صورت همزمان چندین نت را نواخت؟

در واقع، اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار برای نواختن پیانو، پدال است. زمانی که پیانو دارای پدال ثابت باشد، حتی بعد از اینکه نوازنده کلید را رها کند، باید صدای نوت پیانو شنیده شود. بنابراین اگر پای خود را روی پدال بگذارید و هر نت را به ترتیب پخش کنید، ۸۸ صدای مجزا را به صورت همزمان خواهید شنید.

به معنای ساده تر، به شیوه ای که در آن چند صدا در قالب ملودی های مستقل نواخته می شود، پلی فونی، چندصدایی یا پلی فونیک گفته می شود. البته پلی فونی در پیانو دیجیتال و آکوستیک با یکدیگر متفاوت است.

با توجه به اینکه در پیانو آکوستیک صدا به صورت دینامیکی تولید شده و قابلیت ضبط ندارد، بنابراین می‌توان گفت پیانو آکوستیک دارای چندصدایی نامحدود می‌باشد. در حالی که این موضوع در پیانو دیجیتال صدق نمی‌کند. به‌ عنوان مثال، اکثر پیانوهای دیجیتال، حدود ۱۲۸ چندصدایی یا بالاتر دارند. برخی از پیانوهای دیجیتال ساده‌تر، حدود ۶۴ یا ۴۸ پلی فونی دارند. بهتر است کمی با مفهوم این اعداد نیز آشنا شوید. به عنوان مثال، زمانی که یک پیانو ۴۸ پلی فونی داشته باشد، معنی آن این است که اگر از نواختن ۴۸ نت به صورت همزمان فراتر بروید، پیانو به صورت خودکار برخی از صداها را قطع می‌کند.

نحوه تست پلی فونی پیانو

پلی فونی در پیانو

متاسفانه نوازندگان مبتدی تا مدتی توانایی تشخیص چند صدایی در پیانو را ندارند. با این حال، روش هایی برای تست پلی فونی پیانو وجود دارد که به خریداران کمک می‌کند تا به راحتی چند صدایی را در پیانوهای مختلف مورد بررسی قرار دهند. برای تست پلی فونی در پیانو باید به صورت همزمان با پدال و نت‌ها کار کنید.

برای انجام این کار پای خود را روی پدال بگذارید و به ترتیب نت‌های پایین را بنوازید. ترجیحاً نت‌های پایین را دو بار فشار دهید. اگر پیانو دارای پلی فونی مناسب باشد، هنگام نواختن نت‌های پایین و فشار دادن پدال نباید صدایی را از دست بدهید. در مرحله بعد می‌توانید پدال را با پا نگه دارید و با دو دست خود شروع به نواختن تمامی نت‌های پیانو کنید. مجددا بعد از رها کردن کلیدها، صدا را مورد بررسی قرار دهید.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: راهنمای خرید پیانو

پلی فونی مناسب برای پیانو

مقدار مناسب پلی فونی (Polyphony) با توجه به مهارت نوازندگی هر فرد، متفاوت است. به عنوان مثال، نوازندگان مبتدی که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده‌اند و قصد یادگیری نواختن نت‌های پیانو را دارند، می‌توانند از یک پیانو با پلی فونی ۳۲ استفاده کنند.

افرادی که به تازگی نوازندگی با پیانو را یاد گرفته‌اند و به دنبال روش‌های بیشتر برای یادگیری و کسب مهارت هستند، بهتر است پیانوهایی با چند صدایی بالاتر انتخاب کنند. به عنوان مثال، پلی فونی ۶۴ تا ۱۲۸ برای این دسته از افراد کاملاً مناسب است. البته باید توجه داشته باشید که هر چه تعداد پلی فونی پیانو افزایش پیدا می‌کند، قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نوازندگان حرفه‌ای نباید پیانوهایی با پلی فونی پایین خریداری کنند. معمولا برای این دسته از نوازندگان، پیانوهایی با ۲۵۶ پلی فونی مناسب است. افرایش تعداد پلی فونی صرفاً به معنای افزایش کیفیت پیانو نیست. بنابراین اگر قصد خرید پیانو دارید، باید به ویژگی‌های مهم پیانو مثل کیفیت صدا و نحوه نواختن با آن توجه داشته باشید و در انتها تعداد پلی فونی پیانو را مورد بررسی قرار دهید.

به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم از همان ابتدا برای خرید یک پیانو با پلی فونی مناسب اقدام کنید. زیرا ممکن است بعد از یادگیری و کسب مهارت لازم، مجدداً مجبور به خرید پیانو با پلی فونی بالاتر باشید. با توجه به اینکه قیمت خرید پیانو هر روزه در حال افزایش است، بنابراین این موضوع چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.

تفاوت پلی فونی و مونوفونی در چیست؟

پلی فونی چیست

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید پیانو با آن توجه داشته باشید، تفاوت پلی فونی و مونوفونی است. پلی فونی زمانی اتفاق می‌افتد که نوازنده قادر به نواختن چند نت به صورت همزمان باشد. به عبارت دیگر، در پلی فونیک چند خط ملودی همراه با یکدیگر نواخته می‌شوند. گرچه هر کدام از آن‌ها کاملاً مجزا و مستقل از یکدیگر هستند، اما می‌توانند در مجموع در کنار سایر خطوط ملودی یک موسیقی دلنشین و زیبا ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که در میان تمامی خطوط ملودی، یکی از آن‌ها به عنوان ملودی اصلی آهنگ نواخته می‌شود. این خط اصلی در کنار چند خط فرعی قرار گرفته و در کنار آن‌ها تکمیل می‌شود.

در یک پیانوی معمولی، می‌توان در کنار نواختن خط اصلی ملودی، از آکوردها برای بهبود کیفیت صدا و موسیقی استفاده کرد. اما در پلی فونی، نیازی به آکوردها برای نواختن موسیقی نیست. در این نوع موسیقی، هر کلید در کلاویه پیانو، یک نت را تولید می‌کند که به نت بعدی متصل است و قطع نمی‌شود.

در مونوفونی به جای اینکه چندین خط ملودی همراه با یکدیگر نواخته شوند، صرفاً یک خط ملودی نواخته می‌شود. مونوفونی به موسیقی تک صدایی نیز مشهور است. این ملودی به عنوان خط اصلی نواخته شده و برای بهبود موسیقی از نت‌های کوچک در کنار آن استفاده می‌شود.

اهمیت چندصدایی در پیانو

توجه به خصوصیات مهمی مثل پلی فونی هنگام خرید پیانو، اهمیت بسیار زیادی دارد. پلی فونی به معنی نواختن چندین نت به صورت همزمان با یکدیگر است. با استفاده از پلی فونی نوازنده می‌تواند چند نت را به صورت همزمان بنوازد و از این طریق، یک موسیقی بی نظیر و فوق العاده تولید کند.

تشخیص و استفاده از پلی فونی برای نوازندگان مبتدی بسیار سخت است. این دسته از نوازندگان ابتدا باید فرایند نواختن پیانو را آموزش ببینند و بعد از کسب مهارت لازم، برای استفاده از پلی فونی اقدام کنند.

iwlseo
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
  • مهسا درویشی 2 مه 2024 / 12:21 ب.ظ

    حجم پلی فونی پیانو چه تاثیری توی نوازندگی ما میتونه داشته باشه؟

    • iwlseo 2 مه 2024 / 12:24 ب.ظ

      پلی فونی که در واقع میزان چند آوایی بودن صدا و ماندگاری صدا در فضا را نشان می دهد می تونه عاملی باشه که در نوازندگی اختلال ایجاد کنه، اگر پیانو از سطح پلی فونی پایینی برخوردار باشه ولی برای پیانو های دیجیتال پلی فونی 120 استاندارد هستش و اگر کمتر از این میزان باشه غیر قابل قبول است و اگر بیشتر باشد امتیاز مثبتی محسوب می گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *