تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد

تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد، ارگ

آنچه در ادامه می خوانید:

اگر از دوستداران نواختن پیانو باشید، حتما این سوال در ذهنتان به وجود آمده که تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد در چیست؟ در پاسخ باید گفت پیانوهای دیجیتال از نظر ظاهری و عملکرد، شباهت بسیار زیادی به پیانوهای آکوستیک دارند. در مقابل، کیبورد صرفاً از یک صفحه کلید و تعدادی آپشن ساخته شده است و ظاهر و ساختار آن کاملا با پیانوهای دیجیتال متفاوت است.

این دو ساز تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند و اگر یکی از متقاضیان خرید پیانو دیجیتال یا کیبورد هستید و دقیقا نمی‌دانید باید کدام نوع پیانو را برای نواختن انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها و تفاوت های پیانو دیجیتال و کیبورد، با ما همراه باشید.

فرق پیانو دیجیتال با کیبورد چیست؟

فرق پیانو دیجیتال و کیبورد

تفاوت‌های قابل توجهی بین پیانو دیجیتال و کیبورد به شرح زیر وجود دارد:

 • تعداد کلاویه ها

اولین چیزی که باید در مقایسه بین پیانو دیجیتال و کیبورد مورد بررسی قرار گیرد، تعداد کلاویه‌ها هستند. امروزه، پیانوهای دیجیتال با تعداد کلاویه‌های مختلف وارد بازار می‌شوند. در گذشته اکثر پیانوهای دیجیتال دارای ۸۸ کلاویه بودند. ولی اخیراً پیانوهایی وارد بازار شده‌اند که تا ۱۰۲ کلاویه دارند. تعداد کلاویه‌های پیانو دیجیتال شباهت بسیار زیادی به پیانو آکوستیک دارد.

در مقابل، تعداد کلاویه‌های کیبورد کمتر از پیانوهای دیجیتال است. اکثر کیبوردها بین ۶۱ تا ۷۶ کلاویه دارند. البته کیبورد‌هایی وجود دارند که تعداد کلاویه‌های آن‌ها ۸۸ عدد باشد، ولی تعداد آن‌ها بسیار کم است.

 • نوع کلاویه ها

مورد دوم نوع کلاویه پیانو است. نوع کلاویه پیانو دیجیتال با کیبورد کاملا متفاوت است. اکثر کلاویه‌های پیانو دیجیتال از موادی مانند چوب یا عاج مصنوعی و آبنوس ساخته شده‌اند. این کلاویه‌ها از نظر ساختاری و ظاهری شباهت بسیار زیادی به پیانو آکوستیک دارند. به همین دلیل، حس لمس کلاویه‌های پیانو دیجیتال تقریباً مشابه پیانو آکوستیک است.

با توجه به اینکه کلاویه‌های پیانو دیجیتال از مواد چوبی قوی ساخته می‌شوند، بنابراین استحکام و پایداری بسیار زیادی دارند. در مقابل اکثر کیبوردها دارای کلاویه‌های پلاستیکی هستند.

 • حساسیت صفحه کلید

فرق کلاویه های پیانو دیجیتال و کیبورد

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در مقایسه بین پیانو دیجیتال و کیبورد مورد بررسی قرار گیرد، حساسیت صفحه کلید است. همانطور که گفته شد، کیبوردها معمولاً دارای کلاویه‌های پلاستیکی هستند. به همین دلیل، وزن چندانی ندارند و حساسیت آن‌ها بسیار زیاد است. یعنی زمانی که نوازنده کلاویه‌ها را فشار می‌دهد، کوچک‌ترین مقاومتی احساس نمی‌شود و کلاویه به سمت پایین فشرده خواهد شد. همین مسئله باعث می‌شود صدای تولید شده رساتر و بهتر شنیده شود.

اگرچه پیانو دیجیتال از مواد چوبی سنگین‌تری ساخته شده است، اما میزان حساسیت صفحه کلید آن تقریباً مشابه کیبورد است. این پیانوها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که دارای صفحه کلیدهای حساس به لمس باشند. به این نوع کلاویه‌ها، صفحه کلید حساس به سرعت نیز گفته می‌شود. کلاویه‌های حساس به لمس به سرعت فشرده می‌شوند و مقاومتی در مقابل فشرده شدن ندارند؛ به همین دلیل، صدای فوق العاده واضحی تولید می‌کنند.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: راهنمای خرید پیانو

 • سبکی یا سنگینی کلاویه ها

جنس کلاویه های کیبورد و پیانو دیجیتال

با توجه به اینکه کلاویه‌های پیانو دیجیتال معمولاً از مواد چوبی ساخته می‌شوند، وزن بیشتری نسبت به کیبورد دارند. کلاویه‌های کیبورد پلاستیکی بوده و تقریبا بی وزن هستند.

البته یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در پیانوهای دیجیتال، وزن کلاویه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، در پیانو دیجیتال یاماها، کلاویه‌ها دارای وزن درجه بندی شده هستند. یعنی در نت‌های سنگین‌تر، وزن کلاویه‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نت‌های سبک‌تر یا نت‌های سه‌گانه، کلاویه‌ها سبک‌تر هستند.

در کیبورد، کلاویه‌ها به دو صورت بدون وزن یا با وزن متوسط ساخته می‌شوند. این کلاویه‌ها برخلاف پیانو دیجیتال، دارای وزن درجه بندی شده نیستند و اکثرا راحت‌تر از کلاویه‌های پیانو دیجیتال فشرده می‌‌شوند. به همین دلیل، نواختن با کیبورد بسیار راحت‌تر از پیانو دیجیتال است.

 • کیفیت صدا

در بررسی و مقایسه کیفیت صدا باید گفت هر دو نوع پیانو دارای کیفیت مناسبی هستند. کیفیت صدای پیانو دیجیتال تقریباً مشابه پیانو آکوستیک طراحی شده است. به همین دلیل، صداهایی که از این پیانو تولید می‌شود، بسیار باکیفیت و واضح هستند.

کیفیت صدا در کیبورد نیز مناسب است. همانطور که گفته شد، کلاویه‌های کیبورد، حساسیت بسیار زیادی به لمس دارند و کاملا سبک هستند. به همین دلیل صدای تولید شده کیفیت مطلوبی دارد.

 • تفاوت در ابعاد کلاویه

به طور کلی، ابعاد کلاویه‌های کیبورد کوچک‌تر از کلاویه‌های پیانو دیجیتال است. کوچک کردن ابعاد کلاویه‌ها در کیبورد، باعث می‌شود فرآیند نواختن برای نوازندگان مبتدی مشکل باشد. به همین دلیل اگر قصد دارید به تازگی فرآیند نواختن با پیانو را شروع کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید پیانو دیجیتال اقدام کنید.

 • تعداد صدا

تعداد صدا در پیانو دیجیتال بیشتر از کیبورد است. کیبورد معمولا ریتم بیشتری نسبت به پیانو دیجیتال دارد. اما پیانو دیجیتال دارای پلی فونی (چند صدایی) بالاتری است. تعداد صدا برای نوازندگان حرفه‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین بهتر است قبل از خرید پیانو حتما تعداد صدا را چک کنید.

کاربردهای کیبورد و پیانو دیجیتال

ویژگی های کیبورد

تفاوت چندانی بین کاربرد کیبورد و پیانو دیجیتال وجود ندارد. پیانو دیجیتال در اکثر موارد برای نوازندگی حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که قصد دارند روی صحنه اجرا کنند یا نواختن پیانو را به صورت تخصصی آموزش ببینند، می‌توانند از پیانو دیجیتال استفاده کنند.

پیانو دیجیتال دارای آپشن‌های بیشتری نسبت به کیبورد است. به عنوان مثال، تعداد پلی فونی یا ریتم و افکت در پیانو دیجیتال بسیار زیاد است. به همین دلیل، این پیانو گزینه کاملاً مناسبی نسبت به پیانو آکوستیک یا کیبورد خواهد بود.

در مقابل، کیبورد ریتم‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل کیبورد نه تنها برای اجرای زنده مناسب است، بلکه برای نوازندگانی که در استودیوهای موسیقی کار می‌کنند و به دنبال ریتم‌های جدید برای تولید و ساخت موسیقی هستند، کاملا مناسب خواهد بود.

کیبورد می‌تواند ریتم‌های گوناگونی را تولید کند که برای ساخت موسیقی پس زمینه فیلم‌های تلویزیونی یا مواردی مانند این، کاملا مناسب است. کیبورد در اکثر موارد، در استودیوها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت قیمت انواع پیانو دیجیتال با کیبورد

به طور کلی، قیمت انواع پیانو دیجیتال نسبت به کیبورد بیشتر است. پیانوهای دیجیتال نسبت به پیانوهای آکوستیک، با قیمت پایین‌تر خریداری می‌شوند. ولی هزینه خرید آن‌ها نسبت به کیبورد بالاتر است.

پیانوهای دیجیتال انواع مختلفی دارند. قیمت انواع پیانو دیجیتال نزدیک به یکدیگر است. این نوع پیانوها از فناوری‌های پیشرفته و نوآورانه مثل قابلیت ضبط صدا، قدرت خودآموزی با پیانو، اتصال به بلوتوث، usb یا سایر فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند. بنابراین بدیهی است که قیمت بیشتری نسبت به کیبورد داشته باشند.

بنابراین خرید کیبورد برای افرادی که بودجه کافی ندارند و قصد دارند از یک ساز حرفه‌ای برای نواختن موسیقی استفاده کنند، کاملا مناسب است. همچنین در نظر داشته باشید که پیانو دست دوم نیز نسبت به دیگر پیانوهای جدید، ارزان‌تر است.

معرفی انواع کیبورد و پیانو دیجیتال

برای اینکه قدرت مقایسه بیشتری بین کیبورد و پیانو دیجیتال داشته باشید، در ادامه انواع کیبورد و پیانو دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع کیبورد

کلاویه های کیبورد

انواع کیبورد شامل موارد زیر هستند:

 • کیبورد مبتدی

این کیبوردها برای دانش آموزان یا افراد تازه کار طراحی شده‌اند. به طور کلی، کیبوردهای مبتدی دارای چند کلاویه هستند و تعداد محدودی صدا تولید می‌کنند. کلاویه‌های این کیبورد از پلاستیک ساخته شده‌اند.

 • کیبورد تنظیم کننده

یکی دیگر از انواع کیبورد، تنظیم کننده نام دارد که تعداد زیادی آهنگ از پیش ضبط شده دارد. به همین دلیل برای افرادی که به تازگی فعالیت نواختن را شروع کرده‌اند، کاملاً مناسب است. انواعی از موسیقی مثل راک، رگی، کانتری، کلاسیک، تکنو با کمک این کیبورد نواخته می‌شود. کیبورد تنظیم کننده، قابلیت اتصال usb دارد و موسیقی را در بانک حافظه ذخیره می‌کند.

 • سینت سایزر

یکی دیگر از انواع کیبورد، سینت سایزر است که بهترین ابزار برای تولید انواع صدا و افکت‌های دیجیتالی می‌باشد. ظاهر این پیانو تفاوت چندانی با سایر انواع کیبورد ندارد. ولی ویژگی‌های آن کاملا منحصر به فرد هستند. این پیانو می‌تواند صداهای جدید و خاصی را تولید کند.

 • ارگ

اندازه کیبورد ارگ تا حدودی نسبت به سایر انواع کیبورد کمتر است. ارگ می‌تواند انواع صدای سنتی و جدید را تقلید کرده و آن‌ها را با یکدیگر ادغام کند. از ارگ برای نواختن در صحنه و اجرای زنده استفاده می‌شود.

 • کیبورد ترکیبی

این کیبورد ترکیبی از چند کیبورد مختلف مانند کیبورد تنظیم کننده، سینت سایزر، ارگ و مواردی مانند این است. کیبورد ترکیبی، برای نوازندگانی مناسب است که به ویژگی‌های متعددی نیاز دارند و در صحنه‌های مختلف اجرا می‌کنند.

انواع پیانو دیجیتال

مشخصات پیانو دیجیتال

پیانوهای دیجیتال انواع مختلفی به شکل زیر دارند:

 • پیانو دیجیتال سنتی

یکی از انواع پیانو دیجیتال، پیانو سنتی است که ظاهر کلی آن شبیه به یک کنسول ارگ الکترونیکی می‌باشد. ظاهر پیانو دیجیتال سنتی، شبیه پیانوهای مدرن است. این پیانو از دیواره‌های پلاستیکی براق ساخته شده است. پیانو دیجیتال سنتی برای نواختن در اجرای زنده استفاده مناسب نیست. زیرا این پیانوها در اغلب موارد قابل حمل نیستند و وزن بالایی دارند.

 • پیانو عمودی

پیانو عمودی تقریباً مشابه پیانو دیجیتال سنتی است.‌ اما طراحی ظاهری آن کلاسیک‌تر بوده و شباهت بیشتری به پیانو آکوستیک دارد. قیمت این پیانو نسبت به باقی انواع پیانو دیجیتال بیشتر است. زیرا در آن از یک باکس چوبی گران قیمت استفاده شده است. پیانو دیجیتال عمودی معمولاً برای نواختن در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • پیانو دیجیتال بزرگ

پیانو دیجیتال بزرگ، یکی از انواع پیانو دیجیتال است که صفحه کلید بهتر و کیفیت صوتی بالاتری نسبت به سایر انواع پیانو دیجیتال دارد. قیمت پیانو دیجیتال بزرگ در بازار بالا است. زیرا این نوع پیانو دارای ویژگی‌های منحصر به فردی مثل پلی فونی بالا، صفحه کلید‌های حساس به لمس و مواردی مانند این است.

 • پیانوی صحنه

از دیگر انواع پیانو دیجیتال، پیانو صحنه است که معمولاً برای نواختن روی استیج و اجرای زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان از این پیانو دیجیتال برای ضبط در استودیو موسیقی استفاده کرد. صداهای پیانو دیجیتال صحنه به هیچ وجه مشابه پیانو آکوستیک نیست. زیرا کلاویه‌ها به شکل کاملاً مستقل طراحی شده‌اند. این پیانو دارای بلندگوهای داخلی و تقویت کننده صدا است و یک گزینه کاملاً مناسب برای نوازندگان حرفه‌ای می‌باشد.

 • پیانو دیجیتال قابل حمل

از دیگر انواع پیانو دیجیتال، نوع قابل حمل آن است که تقریبا مشابه کیبوردهای خانگی معمولی می‌باشد. این نوع پیانو برای آموزش به افراد کم سن و سال، کلاس موسیقی و مواردی مانند این مناسب است.

پیانو دیجیتال قابل حمل برای افرادی که به نواختن در فضای آزاد علاقه‌مند هستند، کاملاً مناسب می‌باشد. این نوع پیانو وزن بسیار کمی داشته و از ویژگی‌های منحصر به فردی مثل تقویت کننده داخلی و بلندگو بهره‌مند است. هزینه خرید این پیانو نسبت به سایر انواع پیانو دیجیتال کمتر است.

مزایای پیانو دیجیتال نسبت به کیبورد

کیبورد

پیانو دیجیتال صداهایی مشابه با صدای پیانو آکوستیک تولید می‌کند. به همین دلیل، صدای پیانو دیجیتال واقعی‌تر و بهتر به نظر می‌رسد. با این حال برخی مزایای دیگر آن به شکل زیر است:

 • پیانوهای دیجیتال دارای کلیدهای وزنی بوده و از انرژی مکانیکی برای تولید صدا استفاده می‌کنند. به همین دلیل، صدای تولید شده توسط پیانو دیجیتال بسیار بهتر از صدای کیبورد است.
 • پیانو دیجیتال دارای ریتم‌ها و صداهای مختلف است.‌ به همین دلیل برای نواختن روی استیج یا در استودیو کاملاً مناسب است و کاربردهای گوناگونی دارد.
 • تعداد پلی فونی پیانو دیجیتال بسیار بیشتر از کیبورد است. این نوع پیانو از ویژگی‌های منحصر به فردی مثل بلندگوهای داخلی با توان بالا، قدرت اتصال usb، اتصال به بلوتوث و مواردی مانند این پشتیبانی می‌کند. در حالی که تنها تعداد نادری از کیبوردها قابلیت اتصال به usb دارند.
 • تقریبا اکثر پیانوهای دیجیتال دارای قدرت ضبط و ذخیره سازی صدا هستند. اما این ویژگی در تمامی کیبوردها دیده نمی‌شود.

ساز مناسب برای شروع پیانو

اگر به تازگی نواختن با پیانو را شروع کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم دقت زیادی هنگام انتخاب ساز داشته باشید. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای نوازندگان مبتدی ایجاد می‌شود این است که خرید پیانو دیجیتال بهتر است یا کیبورد؟ سوال بعدی این است که خرید پیانو نو به صرفه‌تر است یا دست دوم؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال‌ها، ابتدا باید هدف خود را از خرید پیانو مشخص کنید.  قصد دارید نواختن پیانو را به صورت حرفه‌ای آموزش ببینید یا صرفاً برای علاقه پیانو می‌خرید؟

بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالای پیانو آکوستیک، توانایی مالی خرید این پیانو را ندارند. علاوه بر این، پیانو آکوستیک فضای زیادی را اشغال می‌کند. بنابراین پیانو دیجیتال می‌تواند به نیازهای شما پاسخ دهد و با قیمت مناسب‌تری خریداری شود. علاوه بر این، صدا و ساختار پیانو دیجیتال شباهت بسیار زیادی به پیانو آکوستیک دارد.

اگر ظاهر و زیبایی پیانو اهمیت زیادی برای شما دارد، بهتر است پیانو دیجیتال را خریداری کنید. زیرا پیانو دیجیتال بر زیبایی فضای داخلی خانه می‌افزاید. این پیانو صدای بسیار عالی دارد و برای نواختن در روزهای خاص کاملاً مناسب است. اما اگر به دنبال یک ساز قابل حمل هستید تا بتوانید به راحتی آن را جابجا کرده و در فضاهای مختلف بنوازید، کیبورد گزینه بهتری برای شما است.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که کلاویه‌ها و کلیدهای کیبورد بسیار سبک هستند و بیشتر برای نوازندگان حرفه‌ای مناسب می‌باشند. در نهایت، تصمیم گیری برای خرید پیانو به شرایط و علاقه شما بستگی دارد.

در نهایت باید گفت اگر به تازگی نواختن پیانو را شروع کردید، پیانو دیجیتال گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. اگر به دنبال تولید صداهای مختلف و ریتم‌های گوناگون هستید، کیبورد انتخاب بهتری است. اگر باز هم برای انتخاب سر در گم هستید هم می توانید با مشاوران ما تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

iwlseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *