آشنایی با انواع سبک های پیانو

انواع سبک های پیانو

آشنایی با انواع سبک های پیانو

آیا تصمیم دارید در کلاس‌های نواختن پیانو شرکت کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، وقت آن رسیده که با تاریخچه پیانو و انواع مختلف موسیقی‌های قابل اجرا با این سایز آشنا شوید. داشتن درک روشن و واضح از سبک‌ مورد علاقه خود به شما کمک می‌کند تا بهتر و بیشتر نواختن پیانو را یاد بگیرید و همچنین باعث می‌شود تا بهترین معلم پیانو را برای خود بیابید. شاید جالب‌ترین موضوع در مورد پیانوها، امکان نواختن سبک‌های بسیار متفاوت آن‌ها است.

این ساز ارزشمند در طیف گسترده‌ و متنوعی از سبک‌های موسیقی همانند کلاسیک، پاپ، جاز، بلوز، لاتین و غیره نقش خوبی ایفا می‌کند. برای اینکه به شکوه واقعی یک پیانو پی ببرید باید با تمام سبک‌های نوازندگی آن آشنا شوید. اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید که کدام سبک پیانو را آموزش ببینید، بهتر است به سراغ مربی‌هایی بروید که اطلاعات کاملی در مورد محبوب‌ترین سبک‌های پیانو دارند و می‌توانند بهترین ایده‌های آموزشی را در اختیار شما قرار دهند.

 اگر بتوانید با انواع سبک پیانو آشنا شوید، به طور حتم و با تلاش روزافزون می‌توانید بهترین پیانو دیجیتال را برای خود بخرید و به نوازنده‌ای حرفه‌ای تبدیل شوید. از این رو آشنایی با سبک‌های پیانو را جدی بگیرید و برای یادگیری آن‌ها درنگ نکنید.

4 مورد از محبوب‌ترین سبک‌های پیانو

 4 مورد از محبوب ترین سبک های پیانو  

برای اینکه در حوزه نواختن پیانو به جایگاه خوبی دست یابید، باید با انواع سبک‌های آن آشنا شوید و با بررسی هر یک از این ژانرهای موسیقی تصمیم بگیرید که کدام یک از آن‌ها مورد علاقه شما است. بعد از اینکه با هر یک از این سبک‌های پیانو آشنا شدید، بدون شک به راحتی می‌توانید بهترین و محبوب‌ترین سبک را از نظر خود پیدا کنید و بنوازید.

اگر بدانید که با ساز پیانو چه سبک‌های موسیقی را می‌توان نواخت، به طور حتم شگفت‌زده می‌شوید. البته با بررسی تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک یا بعد از آشنایی با این سبک‌ها می‌توانید امیدوار باشید که بهترین و محبوب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید اما بدون اینکه با انواع سبک‌های پیانو آشنا شوید، نمی‌توانید نواختن پیانو را شروع کنید.

زمانی که به آلات موسیقی فکر می‌کنید، پیانو نیز یکی از اصلی‌ترین سازهایی است که به ذهن شما خطور می‌کند؛ زیرا برخی از بهترین موسیقی‌های محبوب با همین ساز نواخته شده‌اند. از آهنگ‌های بتهوون گرفته تا برخی از آهنگ‌های معروف فعلی، همه و همه جزء قطعات درخشان و تک‌نوازی‌های حرفه‌ای پیانو محسوب می‌شوند. بنابراین برای درک بهتر از این آهنگ‌ها کافی است آن‌ها را به سبک‌ها و ژانرهای مختلف تقسیم‌بندی کنید.

سبک کلاسیک پیانو

سبک کلاسیک پیانو 

سبک کلاسیک پیانو دشوارترین و در عین حال جذاب‌ترین سبک پیانو است که در اواخر قرن 18 توسعه پیدا کرد. سبک کلاسیک پیانو طی سال‌های اولیه روی کار آمدنش تنها در دربارهای سلطنتی و اروپای مرکزی اجرا می‌شد. بتهوون، موتزارت و باخ از قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین پیانیست‌های این سبک به شمار می‌آیند.

با گذر زمان و در دوره رنسانس سبک کلاسیک در دسترس افراد عادی نیز قرار گرفت و ژانرهای آن متنوع شد. در نتیجه راه موفقیت در برابر سایر پیانیست‌های بزرگ و حرفه‌ای نیز به وجود آمد، به طوری که بیشتر هنرجویان پیانو در اولین قدم آموزش نواختن این ساز و دریافت بهترین راهنمای خرید پیانو با سبک کلاسیک آن آشنا می‌شوند.

به طور کلی هر هنرجو برای اینکه با موضوعات تئوری موسیقی و تکنیک‌های مختلف نوازندگی پیانو آشنا شود، باید با کمک اساتید برجسته انواع سبک پیانو را دربرگیرد که اصلی‌ترین آن‌ها سبک کلاسیک است. برای آشنایی بیشتر با سبک کلاسیک پیانو می‌توانید 10 قطعه معروف و محبوب کلاسیک نواخته شده تا به امروز را گوش دهید.

در نهایت اینکه سبک کلاسیک پیانو یکی از ژانرهای جاودانه و البته مورد احترام است که میراث غنی دارد؛ زیرا نبوغ آهنگسازان افسانه‌ای همانند باخ و شوپن در آن به نمایش گذاشته می‌شود. ویژگی بارز این سبک تاکید بر ساختار رسمی، پیشرفت هارمونیک و مهارت فنی نوازندگان است.

سبک جاز پیانو

سبک جاز پیانو

سبک جاز نیز برجسته‌ترین ژانر پیانو است که بعد از سبک کلاسیک ظهور کرد. می‌توان گفت این سبک از پیانو تا حدودی مدرن است و در اواخر دهه 1800 توسعه یافت، سپس در اوایل دهه 1900 نیز در سراسر جهان به شهرت رسید. سبک پیانو جاز برای اولین بار توسط پیانیست‌هایی همانند اسکات جوپین (Scott Jopin) و فتس والر (Fats Waller) روی کار آمد و برجسته شد.

درست زمانی که سبک کلاسیک پیانو با تحولات عظیمی همراه بود، به تدریج ژانر پیانو جاز خود به خود انقلاب بزرگی راه انداخت. این نوع سبک در مسائل مختلفی همانند تکنیک‌ها، ریتم‌ها و هارمونی به طور کامل با سبک کلاسیک پیانو متفاوت است. براساس نظریه مربیان و نوازندگان حرفه‌ای پیانو، سبک جاز یکی از آسان‌ترین سبک‌های موسیقی برای نوازندگان پیانو محسوب می‌شود.

با وجود اینکه سبک جاز پیانو بسیار ساده است، شما برای تسلط پیدا کردن بر روی این سبک باید در حوزه موسیقی حس قوی و غنی داشته باشید؛ زیرا سبک جاز پیانو به طور بداهه نوازی است. ناگفته نماند سبک جاز پیانو، نماد رهایی از محیط اشرافی موسیقی و سبک کلاسیک پیانو به حساب می‌آید.

سبک پاپ-راک پیانو

سبک پاپ راک پیانو

جدیدترین نوع موسیقی که به عنوان یکی از سبک‌های پیانو محسوب می‌شود، ژانر پاپ-راک است. این ژانر و سبک موسیقی در اواخر دهه 1950 ظهور کرد و به تدریج به شهرت رسید. برخلاف دیگر سبک‌های پیانو، سبک پاپ-راک آن به شدت با موسیقی الکترونیکی، بداهه‌پردازی متکی بر جاز و پیشرفت‌های نرم‌افزاری موسیقی آمیخته شده است.

به گفته مورخان موسیقی، سبک پاپ-راک پیان ترکیبی از موسیقی کلاسیک،جاز و بلوز است، بنابراین اگر می‌خواهید مهارت‌های موسیقی و نواختن پیانو خود را توسعه دهید بدون شک باید به سراغ ژانر پاپ-راک پیانو بروید. در واقع از دهه 50 پیانو در بسیاری از آهنگ‌های محبوب پاپ و راک گنجانده شد و در دهه 70 نیز صفحه کلید پیانو یا صداهای الکتریکی آن توسعه یافت.

برای اینکه به نوازنده یا آهنگسازی معروف در سبک پیانو پاپ-راک تبدیل شوید، تلاش زیادی نیاز خواهید داشت اما این سبک از پیانو پرارزش‌ترین کنسرت‌های پیانو را در بردارد. به عبارت دیگر، سبک پاپ-راک یکی از پردرآمدترین سبک‌های پیانو محسوب می‌شود؛ زیرا در کنسرت‌های عروسی، اجراهای تور و سایر موارد نیز از همین سبک پیانو استفاده می‌کنند.

بسیاری از آهنگ‌های پاپی که می‌شنوید با پیانو نواخته شده‌اند یا بخش‌های قابل توجه آن‌ها توسط پیانو اجرا شده‌اند، بدین ترتیب سبک پاپ-راک پیانو به مدت چندین دهه محبوبیت زیاد داشته و دارد. پس اگر شما یک نوازنده مشتاق به یادگیری موسیقی پاپ هستید، پیانو می‌تواند ساز عالی برای شما محسوب شود.

سبک گاسپل پیانو

شاید باورتان نشود اما سبک گاسپل پیانو در محیط‌های مذهبی کلیساها و با این هدف توسعه یافته است. در ضمن این نوع سبک بر روی آکوردها، نت‌ها و ترکیب‌های تکراری صدا تمرکز دارد، به همین دلیل در سبک گاسپل پیانو آکوردهای معلق زیادی وجود دارند، این نوع سبک پیانو بیش از هر چیزی از سبک‌های جاز و بلوز تاثیر گرفته است.

در نظر داشته باشید موسیقی‌های مربوط به کتاب انجیل یا موسیقی‌های گروه‌های کر درون کلیسا و آهنگ‌های مقدماتی آن‌ها همه و همه با کمک همین سبک توسعه پیدا کرده‌اند. ممکن است بر این تصور باشید که سبک گاسپل پیانو ساده به نظر می‌رسد اما به هر حال برای آغاز این سبک باید اصول مهم نوازندگی پیانو را به طور کامل یاد بگیرید.

همان‌طور که گفتیم، این سبک زیبا موسیقی و پیانو به 2 سبک جاز و بلوز مرتبط است، بدین ترتیب در کلیسا‌ها سبک گاسپل رایج‌تر خواهد بود. به طور کلی سبک گاسپل پیانو از روحانیون نشات گرفته و بسیاری از آهنگسازان اولیه یا اصلی این سبک نامشخص هستند.

سایر سبک‌های پیانو

سایر سبک های پیانو

علاوه بر سبک‌های نام‌برده شده، ژانرهای دیگری نیز برای ساز پیانو وجود دارند. در ادامه این بخش برخی از سبک‌های کمتر شناخته شده پیانو را معرفی کرده تا شما به عنوان یک فرد علاقه‌مند به پیانو بتوانید بهترین سبک را برای خود انتخاب کنید:

  • سبک بلوز پیانو: این سبک یکی از ژانرهای رسا موسیقی و پیانو محسوب می‌شود که از جوامع آمریکایی آفریقایی نشات گرفته و به جایگاه خوبی رسیده است. سبک بلوز پیانو به طور معمول با ملودی‌های روح‌انگیز همراه خواهد بود که به راحتی از سایر سبک‌ها قابل تشخیص است.
  • سبک نیو ایج پیانو: افرادی که به صدای آرام پیانو علاقه دارند و برای مراقبه به سراغ ساز پیانو می‌روند، می‌توانند از همین سبک استفاده کنند. این سبک پیانو بسیار خاص است و می‌تواند فضایی آرام و دلنشین را برای افراد ایجاد کند؛ زیرا بیش از هر چیزی بر روی ملودی‌های ملایم تمرکز دارد.
  • سبک موزیکال پیانو: توجه داشته باشید این سبک بسیار متنوع بوده و به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود. سبک موزیکال بیشتر برای نمایش‌ها و تئاترها قابل استفاده است یا در کارهای گروهی به نمایش گذاشته می‌شود.

سخن آخر

اکنون که با انواع مختلف سبک‌های پیانو از محبوب‌ترین تا ناشناخته‌ترین آن‌ها آشنا شدید، به راحتی می‌توانید سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید و پیانو مورد علاقه خود را با مشورت کارشناسان سلولیکس خریداری کنید اما نباید از این نکته غافل شوید که نقش مربی در یادگیری سبک مورد نظر بسیار پررنگ است و نباید آن را دست کم بگیرید.

iwlseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *