تاریخچه پیانو

تاریخچه پیانو

پیانو یک ساز کوبه ای زهی است که با ارتعاش سیم ها صدا تولید می کند و در این مقاله قصد داریم تاریخچه پیانو، اولین پیانوهای تولید شده و روند تحول این ساز خوش صدا را بررسی کنیم. به طور کلی علت ارتعاش سیم ها در پیانو، چکش های داخل آن هستند که در ابتدا با سیم ها برخورد می کنند و سپس لرزش سیم ها به صفحه صدا منتقل می شود.

تفاوت پیانوهای قدیمی و مدرن

اگرچه صدای پیانو اولیه و مدرن تقریباً مشابه است، ولی تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. پیانو مدرن دارای قاب چدنی است که می تواند در برابر کشش شدید سیم ها مقاومت کند و صدای بلندتری نسبت به پیانوهای قبلی ایجاد کند. چکش های پیانو مدرن با نمد پوشیده شده اند، اما چکش های نسل های قبلی با چرم پوشیده شده بودند. از سوی دیگر، پیانوهای اولیه دارای قاب‌های چوبی بودند و فقط می‌توانستند به آرامی سیم‌ها را ببندند.

می توان گفت پیانو یکی از محبوب ترین سازهای جهانی است. تعریف خیلی بزرگی نیست که بگوییم افراد بیشتر نواختن پیانو را انتخاب میکنند تا نواختن سازهای دیگر. تاریخچه ساخت پیانو و تکنیک های مختلف پیانو از قرن هجدهم پیشرفت زیادی داشته است. در گذشته، اشکال زیادی از سیستم و تکنیک‌های پیانو وجود داشت. تلاش‌ها و کوشش‌های فراوانی که از آن زمان تاکنون انجام شده، ساز خوش ساخت و محبوبی را خلق کرده که بسیاری از نوازندگان از آن برای ساخت قطعات موسیقی معروف خود استفاده کردند.

اولین پیانو

اولین پیانو

اولین پیانو در سال 1700 در فلورانس ایتالیا توسط بارتولومئو کریستوفوری، صنعتگری که برای دربار سلطنتی ایتالیا (هوور، آدامز و راکر) هارپسیکورد (یک سازهای کلاویه‌دار) تعمیر می کرد، اختراع شد. او “Gravecembalocol piano e forte” را که یک هارپسیکورد است و می تواند صداهای ملایم و بلند تولید کند را در سال 1709 ایجاد کرد و در اواسط قرن 18، پیانو به طور گسترده ای محبوب شد. در طول قرن ها پیانو جایگاه غالبی در موسیقی و جامعه، از موتزارت تا موسیقی امروزی را اشغال کرد.

پیانو خاستگاه بیشتر موسیقی است زیرا پیانو به شما امکان می دهد از تمام ده انگشت خود برای تولید ده نت و زیر و بم مختلف از جمله استفاده از پاهای خود استفاده کنید. بسیاری از پیانوها دارای پدال‌ها یا اهرم‌هایی هستند که باعث می‌شود موسیقی نرم‌تر، طولانی‌تر یا بلندتر شود. این پدال ها به نام پدال نرم (unacorda)، سوستنوتو و پدال پایدار شناخته می‌شوند.کلمه پیانو شکل کوتاه شده پیانوفورته است، اصطلاح ایتالیایی برای نسخه های اولیه این ساز در سال 1700، که از gravicembalo col piano e forte و fortepiano (فین و گیلبرت) مشتق شده است.

پیانو با الهام از چه سازهایی ساخته شد؟

پیانو تحت تاثیر نوآوری های قبلی در سازهای کیبورد مانند کلاویکورد و هارپسیکورد قرار گرفت. در طول قرن‌ها با توسعه هارپسیکورد، سازندگان مؤثرترین راه‌ها را برای ساختن قاب، تخته صوتی، پل و عملکرد مکانیکی برای کیبوردی که برای به صدا درآوردن سیم‌ها در نظر گرفته شده بود، استفاده کردند. پیانو که سازی محبوب برای نوازندگان جهت خلق شاهکارهای موسیقی بود، در دوره باروک، کلاسیک و رمانتیک شروع به ظهور کرد. آهنگسازلن و نوازندگان معروفی که از پیانو برای خلق شاهکار خود استفاده کرده اند، یوهان سباستین باخ، لودویگ ون بتهوون، فردریک شوپن، فرانتس لیست و ولفگانگ آمادئوس موتسارت هستند.

انواع پیانو اولیه عمودی

انواع پیانو اولیه به چهار شکل وجود دارد که بر اساس ارتفاع پیانو تقسیم بندی میشوند: پیانو اسپینت (Spinet)، کنسول (Console)، استودیو (Studio) و دیواری (Upright). عرض استاندارد یک پیانوی دیواری حدود 155CM و عمق آن تقریبا 60CM است. ارتفاع پیانو تفاوتی در فضای  مورد نیاز جهت قرارگیری ندارد، اما تفاوت عمده ای در کیفیت صدای تولیدی پیانو ایجاد می کند. ارتفاع پیانو از کف تا بالای درب اندازه گیری می شود.

پیانو اسپینت (Spinet)

پیانو اسپینت (Spinet)

پیانو اسپینت کوچک‌ترین پیانو عمودی است و به دلیل ارتفاع کوتاهش، صدای بسیار شارپی از خود استخراج میکند که میتواند مناسب برای سبک پیانو جاز باشد.

پیانو کنسول (Console)

پیانوهای کنسول به برگشت کلاویه و سرعت چکش ها شهرت دارند و جزو محبوب ترین پیانوهای عمودی هستند.

پیانو استودیویی (Studio)

ارتفاع اضافی پیانوی استودیویی به آن صدایی غنی و با کیفیت می دهد که با بسیاری از پیانوهای رویال قابل مقایسه است.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: پیانو رویال چیست؟

پیانو دیواری (Upright)

پیانو دیواری آخرین پیانو عمودی است که از بلندترین پیانوهای عمودی محسوب می شود که ارتفاع آن به 135 سانت هم می رسد. پیانوهای گرند تنها نوع پیانو افقی هستند که به دلیل طول بیشتر سیم ها، حجم صدای بیشتری تولید می کنند. همچنین طول سیم بلند تر بر روی کیفیت صدا تأثیر می‌گذارد، که در اندازه‌های متفاوتی توسط کمپانی های تولید کننده پیانو ارائه می شود.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

نگهداری از پیانو

نگهداری از پیانو

داشتن پیانو بسیار لذت بخش است اما این واقعیت نیز  وجود دارد که پیانوها سازهای بسیار سنگین و در عین حال ظریفی هستند که حمل آنها نیازمند تیم حرفه ای است تا با استفاده از تکنیک های خاص حمل و نقل، از هر گونه اتفاقی جلوگیری کنند.

پیانوها به کوک و رگلاژ منظم نیاز دارند تا بهترین بازدهی را داشته باشند و جهت حفظ و نگهداری، باید به طور منظم کوک و رگلاژ شوند تا اطمینان حاصل شود که چکش های نمدی و مکانیسم های کلیدی به درستی کار کنند. کوک پیانو شامل تنظیم تنش و کشش سیم های پیانو و تراز کردن فواصل بین نت ها برای کوک و هماهنگ کردن ساز است.

رابطه بین دو گام، که یک بازه نامیده می شود، نسبت فرکانس های مطلق آنها است. زمانی که جفت‌های گام‌های درگیر، نسبت فرکانس یکسانی داشته باشند، دو بازه متفاوت یکسان تلقی می‌شوند. ساده‌ترین فواصل برای شناسایی و تنظیم، آنهایی هستند که یک نسبت ساده به عدد کامل دارند. ساخت اجزای یک پیانو می تواند دشوار باشد زیرا می توانند بیش از 12000 قطعه جداگانه داشته باشد که از شش ویژگی کاربردی پشتیبانی می کنند: صفحه کلید، چکش، دمپر، پل، صفحه صدا و سیم. امروزه بیشتر پیانوها از چوب سخت، معمولاً از افرا یا راش سخت ساخته می‌شوند.

اولین پیانو دیجیتال

اولین پیانو دیجیتال

اولین پیانوهای دیجیتال در اواخر دهه 1920 و از سیم های فلزی با پیکاپ مغناطیسی، تقویت کننده و بلندگو استفاده می کردند. فشردن کلیدهای پیانو دیجیتال، عملکردی مشابه پیانوهای معمولی دارد. فشار دادن کلیدها باعث می‌شود که چکش‌های مکانیکی به سیم‌های فلزی یا سیم‌ها ضربه بزنند که منجر به ارتعاشاتی می‌شود که توسط پیکاپ‌های مغناطیسی به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شوند. سپس به تقویت‌کننده ابزار و بلندگو متصل می‌شوند تا صدا ایجاد کنند.

پیانوهای دیجیتال، غیر آکوستیک هستند. آنها سیم، تاین یا چکش ندارند، اما نوعی سینث سایزر هستند که صداهای پیانو را با استفاده از اسیلاتورها و فیلترهایی که صدای پیانو آکوستیک را سنتز می کنند، شبیه سازی یا تقلید می کند. خوشبختانه با پیانوهای دیجیتال نیازی به کوک و رگلاژ منظم نیست. پیانو های دیجیتال به دلیل محبوبیت آنها در موسیقی پاپ و راک در دهه 1960 و 1970 بسیار محبوب بودند. همچنین این پیانوها به فرد اجازه می دهند با هدفون تمرین کند تا مزاحم دیگران نشود. پیانوهای دیجیتال همچنین غیر آکوستیک هستند و سیم یا چکش ندارند زیرا از فناوری نمونه برداری دیجیتال برای بازتولید دقیق صدای آکوستیک هر نت پیانو استفاده می کنند، در حالی که به تقویت کننده کیبورد و بلندگو برای تولید صدا متصل هستند.

پیانو، یکی از زیباترین سازهای موسیقی است که می تواند صدایی از انتهای چاه آب تا بلندی آسمان داشته باشد. در اینجا به بررسی تاریخچه پیانو پرداختیم. این ساز در طول زمان تکامل یافته و به یک ساز شگفت انگیز تبدیل شده است. پیانو در تاریخ، به خوبی پذیرفته شد و تغییرات زیادی در صنعت موسیقی ایجاد کرد به طوری که بدون آن، خلق بسیاری از شاهکارهای کلاسیک و مدرن امکان پذیر نبود.

iranweblife
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *