تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

فرق پیانو دیجیتال و آکوستیک

اگر به پیانو علاقه داشته باشید، حتما نام انواع پیانو دیجیتال، آکوستیک و دیجیتال را شنیده اید و به دنبال یافتن تفاوت انواع پیانو هستید. پیانوهای آکوستیک، همان پیانوهای کلاسیکی هستند که از سالیان دیرین مورد استفاده قرار می گرفته اند و پیانوی دیجیتال، همانگونه که از نامش مشخص است، پیانویی است مدرن تر که تلفیقی از پیانو آکوستیک و ویژگی های دیجیتال است.

اگر قصد خرید پیانو داشته باشید، حتما وجود گزینه های بسیار موجب سردرگمی شما شده است. اولین و مهم ترین نکته ای که در این رابطه می بایست مد نظر داشته باشید آن است که هر دو نوع پیانو آکوستیک و دیجیتال در نوبه خود عالی عمل می کنند. در واقع شما باید با تفاوت آنها آشنا شوید تا متناسب با نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

به همین دلیل در اینجا قصد داریم به طور مفصل تفاوت انواع پیانو را بررسی کرده و نقاط ضعف و قوت هر کدام را واکاوی کنیم.

فرق پیانو دیجیتال و آکوستیک در قیمت

فرق صدای پیانو آکوستیک و دیجیتال

پیانوهای آکوستیک نسبت به سالیان گذشته فروش کمتری دارند. گزارشی در سال 2017 نشان داد که فروش پیانوهای آکوستیک بین سال‌های 2007 تا 2017 به میزان 41.1 درصد کاهش یافته است (شما می توانید در سایت globenewswire آمار بیشتری در این خصوص مشاهده کنید) و این باعث شد که کنسرت های پیانو پر از زرق و برق با افت فروش مواجه شده و گاها قیمت بلیط کنسرت های پیانو به نصف رسید.

احتمالاً حدس زده اید که چرا؟ معمولا پیانوهای آکوستیک خیلی گران هستند و این فقط هزینه اولیه خریداری یک پیانوی آکوستیک است و هزینه های دیگری برای تعمیر و نگهداری از پیانو نیز وجود دارد که باعث افزایش هزینه خرید و نگهداری شده و برای بسیاری از افراد مقرون به صرفه نیست.

حتی نوازنده های حرفه ای نیز با این دغدغه ذهنی مواجه هستند که تصمیم بگیرند چند ده میلیون تومان و حتی چند صد میلیون تومان سرمایه‌ گذاری برای شغل یا سرگرمی‌شان ارزشش را دارد یا خیر؟

پیانوی دیجیتال، مقرون به صرفه و مناسب برای مبتدیان

برای مبتدیان که هیچ چیز از پیانو نواختن نمی دانند یا دانش و مهارت آن ها خیلی کم است، هیچ دلیلی وجود ندارد که پیانو آکوستیک خریداری کنند. در واقع، برای مدتی طولانی قیمت پیانو مهم ترین مانع برای ورود افراد جدید به این عرصه بود، چیزی که پیانوهای دیجیتال با قیمت مناسب خود، آن را به طرز شگفت ‌انگیزی برطرف کرده ‌اند.

بزرگترین مزیت پیانوهای دیجیتال، مقرون به صرفه بودن آنهاست. مدل های متفاوت پیانوی دیجیتال تقریباً با هر قیمتی در دسترس شما هستند. کمپانی های مختلفی این ساز را تولید می کنند که بر اساس نیازهای خود می توانید بهترین پیانو دیجیتال را تهیه کنید.

چه یک مبتدی باشید که شروع به کار کرده اید یا یک حرفه ای باشید که به یک گزینه تمرینی مناسب نیاز دارد، می توانید مطمئن باشید که خرید پیانوی دیجیتال مناسب است. ممکن است پیانوی دیجیتال ارزان به نظر برسد، اما برای افرادی که فقط می خواهند اصول اولیه را بیاموزند، گزینه ایده آلی هستند.

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک در ابعاد و وزن

پیانو آکوستیک

طراحی کلاسیک پیانو هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. پیانوهای آکوستیک ابعادی بزرگ و وزنی بالا دارند و به همین دلیل جابجایی همیشگی آن ها عملا غیرممکن است، اما پیانوهای دیجیتال به گونه ای طراحی شده اند که می توان آن ها را به راحتی حمل کرد و ابعادی کوچک تر و وزنی کمتر دارند که آن را به یک انتخاب عالی برای مبتدیان و کسانی که دوست دارند پیانوی خود را حمل کنند تبدیل می کند.

طراحی پیانوهای آکوستیک و دیجیتال

پیانوهای آکوستیک، زیبا هستند و باعث زیبایی مکان می شوند. این پیانوها ظاهری لاکچری و زیبایی را به هتل ها، مراکز خرید، کلوپ های لوکس و غیره می آورند.

نکته مهم این است که ظاهر پیانوهای آکوستیک فقط برای نمایش نیست. بیشتر سازندگان پیانو بیش از یک قرن است که در این کسب و کار فعال بوده اند، بنابراین طراحی را به یک علم تبدیل کرده اند. در طراحی پیانوهای آکوستیک، استحکام، مقاومت در برابر رطوبت و احساس کلی خوب بودن وقتی که آن را می نوازید وجود دارد.

البته ممکن است که خیلی از مردم ظاهر پیانوهای آکوستیک را دوست داشته باشند، اما سادگی پیانوهای دیجیتال در کنار کاربردی بودنشان نیز، این نوع از پیانوی مدرن را دوست داشتنی می کند.

پیانوهای آکوستیک همیشه باید فرمول اولیه خود را حفظ کنند و واقعا نمی توانند خارج از فرمول معمولی و عرف باشند. این به علت مکانیزم داخلی پیانوهای آکوستیک است.

طول عمر و دوام پیانوهای دیجیتال، آکوستیک و گرند

پیانوهای آکوستیک در صورت نگهداری درست، عمری بسیار طولانی خواهند داشت، آن ها برای دهه ها به خوبی کار می کنند و حتی طول عمر آن ها در صورت کیفیت بالا و نگهداری درست، به بیش از 100 سال نیز افزایش می یابد. در این بخش، پیانوهای آکوستیک قطعا برنده هستند.

پیانوهای دیجیتال عمری کوتاه تر دارند. می توان از یک پیانو دیجیتال با کیفیت مناسب و نگهداری درست، انتظار داشت که برای حدود 10 سال (کم و بیش) عمر مفید داشته باشد.

روش تولید صدا

وقتی نوبت به بخش صدا می رسد، پیانوهای آکوستیک همیشه برنده می شوند چون یک پیانوی واقعی صدا را به طور طبیعی در سراسر اتاق یا هر مکان دیگری پخش می کند. با استفاده از پیانو آکوستیک، صدای کلاسیک پیانو در محل اجرا طنین انداز می شود.

در پیانو آکوستیک فرآیند تولید صدا به شکل کاملا مکانیکی و در اثر برخورد چکش های متصل به کلاویه ایجاد می شود. پیانوی آکوستیک صدایی منحصر به فرد را ایجاد می کند که به راحتی قابل بازسازی نیست صرف نظر از اینکه تکنولوژی چقدر پیشرفت می کند، بازسازی مکانیزم تولید صدایی که یک چکش واقعی در پیانو به سیم ها می زند و تمام ارتعاشات پیچیده ای که در نتیجه آن ایجاد می شود، دشوار خواهد بود.

در مقابل پیانوهای دیجیتال از تنظیمات پیچیده بلندگو و در برخی موارد از تخته‌های صوتی چوبی برای افزودن حس واقعی صدا استفاده می‌ کنند. از این طریق حس نواختن یک پیانوی واقعی با پیانوی دیجیتال بازسازی می شود.

روشی که اکثر پیانوهای دیجیتال به آن شیوه صداها را تولید می کنند، با استفاده از نمونه های ضبط شده دقیق (ضبط مینیاتوری) یک ساز آکوستیک است که با شدت و سرعت های متفاوت ضبط شده است.

بنابراین، هر زمان که کلیدی را روی یک پیانو یا کیبورد دیجیتال فشار می‌دهید، صدای ضبط واقعی یک مدل خاص از پیانویی که صدای آن ضبط شده است را برای نواختن انتخاب می‌کنید. صدایی که ایجاد می شود، بر اساس فشاری که به کلاویه ها وارد می کنید، متفاوت خواهد بود.

تفاوت صدای پیانو دیجیتال و اکوستیک از نظر قدرت و کیفیت صدا

تفاوت پیانو دیجیتال، آکوستیک و گرند

برنده این بخش پیانوهای آکوستیک هستند. تقریباً هر پیانوی آکوستیک، در مقایسه با پیانوهای دیجیتال، تجربه بهتری خواهد داشت. این موضوع کاملا قابل درک است، چون هرگز یک دستگاه کپی نمی تواند با دستگاه واقعی برابری کند.

البته با استفاده از تکنولوژی های خاص می توان صدای پیانو را تا حدود زیادی داینامیک تر کرده و آن را به پیانوی آکوستیک نزدیک کرد اما در نهایت شما نمی توانید با استفاده از صدای پیانوی دیجیتال، صدای پیانوهای آکوستیک را شکست دهید، مگر آنکه یک پیانوی آکوستیک بد نگهداری شده یا با سطح کیفی ساخت پایین مواجه شده باشید.

باید به این نکته اشاره کرد که بیشتر پیانوهای دیجیتال نمی توانند در مورد صدا با پیانوهای آکوستیک رقابت کنند، هرچند که امکان دارد با پیشرفت تکنولوژی به چنین نقطه ای نیز رسید.

مقایسه کلاویه پیانو آکوستیک و دیجیتال

کلاویه های پیانو دیجیتال و کلاسیک

در بخش کلاویه های پیانو قطعا پیانوهای آکوستیک بسیار بهتر عمل می کنند، اما وجه تمایز پیانوی دیجیتال نسبت به پیانوی کلاسیک آن است که شاید نتواند دقیقا همان صدای جذاب پیانو آکوستیک را ارائه دهد، اما شما قادر هستید با انجام تنظیمات دیجیتال، طیف بزرگی از صدای انواع پیانوهای معروف را داشته باشید.

نحوه نگهداری

نحوه نگهداری، یکی از ضعف های پیانو آکوستیک است. عامل اصلی که نیاز به توجه دارد، رشته و کوک کردن است. دریفت کوک تقریباً در تمام سازهای آکوستیک، اعم از گیتار، ویولن، ابوا یا حتی درام رایج است.

چیزی که پیانو را از سایر سازها جدا می کند، پیچیدگی آن است. کوک کردن ویولن سل یا گیتار به آسانی چرخاندن یک دستگیره است. حتی درام ها را نیز می توان در عرض چند دقیقه کوک کرد، اما این کار در پیانوها آنقدرها ساده نیست و به تیونرهای حرفه ای برای حفظ صدای مناسب نیاز دارند.

بسته به شرایط رطوبتی جایی که پیانو در آن قرار دارد، این جلسات کوک ممکن است لازم باشد بین هر 2 سال یک بار تا هر 3 ماه یک بار انجام شود.

با این حال بسته به شرایط و نوع پیانو خود، انتظار داشته باشید که این بازه های زمانی بیشتر یا حتی کوتاه تر باشد. این هزینه در طول زمان افزایش می یابد، بنابراین اگر به دنبال پیانوی آکوستیک هستید، مطمئن شوید که این موضوع را مدنظر داشته باشید، به خصوص اگر پیانوی دست دوم می خواهید، لازم است که این موضوع را به هنگام خرید مطرح کنید.

اما در نقطه مقابل به پیانوهای دیجیتال می پردازیم. به طور کلی، پیانوهای دیجیتال به شرط مراقبت از آن و نگهداری در شرایط مناسب، نیازی به تعمیر ندارد. ممکن است شما یک پیانوی دیجیتال را 7 سال پیش خریده باشید، در طول این 7 سال به خوبی کار کند و تنها یکی دوبار نیاز به تعمیر داشته باشد. اما همه چیز منوط به کیفیت و شیوه نگهداری شما از پیانوی دیجیتال است.

اصلی ترین تفاوت های پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند

پیانوی مدل گرند را می توان از دو نوع دیگر پیانو یعنی پیانوی دیجیتال و آکوستیک از جهاتی بهتر دانست، اما قاعدتا قیمتی گران تر نیز دارند.

پیانوهای گرند دارای مزایای زیر هستند:

 • صدای غنی تر و متنوع تر با دینامیک گسترده
 • داشتن آهنگی پایدارتر و اساسی تر
 • صدای یکنواخت و متعادل
 • توانایی بالاتر در تکرار نت

از آنجایی که این ویژگی ‌ها برای ایجاد یک صدای مناسب با هم ادغام می‌شوند، نواختن یک پیانو رویال به پیانیست این امکان را می ‌دهد تا نسبت به نواختن پیانو، بیان احساسی پر جنب ‌و جوش ‌تری داشته باشد.

پیانوی گرند صدایی به شدت پرقدرت تر نسبت به دیگر رقبای خود ارائه می کند و بهترین پیانو از نظر قدرت آهنگ، طراحی و زیبایی بصری، جنس کلاویه ها، کلیدهای ممتاز و بهتر از سایر مدل ها اشاره کرد. به نحوی که با استفاده از این پیانو، از هر پیانوی دیگری برای تمرین کردن و اجرای آهنگ های مختلف بی نیاز خواهید شد.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: پیانو رویال چیست؟

کدام پیانو، انتخاب بهتری است؟

پیانو دیجیتال

این احتمالاً واضح است، اما پیانوهای آکوستیک نمی توانند در مورد ویژگی های دیجیتال با پیانوهای دیجیتال رقابت کنند. در نقطه مقابل، پیانوهای دیجیتال در تولید صدای جذاب و زیبایی بصری-شنوایی به اندازه بهترین پیانو آکوستیک، خوب کار نمی کنند.

اینکه کدام گزینه بهتر است، به شرایط شما بستگی دارد. پیانوهای آکوستیک برای افراد حرفه ای که کار نوازندگی پیانو را به صورت حرفه ای انجام می دهند، گزینه بهتری هستند. این در حالی است که پیانو دیجیتال، بهترین انتخاب برای افراد مبتدی و کسانی است که می خواهند با هزینه کمتر، چیزی نزدیک به مدل واقعی آن داشته باشند.

اگر می خواهید:

 • هزینه کمتری بپردازید؛
 • یک پیانوی تمرینی داشته باشید؛
 • قابلیت حمل داشته باشد؛
 • پیانو نوازی را آغاز کنید؛

از پیانوی دیجیتال استفاده کنید و اگر:

 • حرفه ای هستید؛
 • به دنبال یک پیانوی واقعی هستید؛
 • قادر به پرداخت هزینه های سنگین خرید پیانو آکوستیک هستید؛

پیانوی آکوستیک خریداری نمایید.

داشتن گزینه بی صدا در پیانو، عالی است و به شما امکان می دهد حتی در ساعات پایانی شب بدون مزاحمت برای همسایگان خود تمرین کنید و این چیزی است که در پیانوهای دیجیتال می بینید. تنوع صوتی را که از پیانوی دیجیتال دریافت می‌کنید، بیشتر است، چون صدای چندین و چند پیانوی ضبط شده بر روی آن قرار داده شده است و یک پیانوی آکوستیک به دلیل ویژگی هایی که دارد، به همان شکل کلاسیک صدا تولید می کند.

پیانوهای آکوستیک، پیانوهایی کاملا واقعی هستند. بدنه از چوب ساخته شده است و صفحه صدا، 220 سیم، چکش و بسیاری از قطعات متحرک دیگر را در خود جای داده است. پیانوهای دیجیتال، الکترونیکی هستند و تقریباً قطعات متحرک زیادی ندارند.

بهترین پیانو برای خرید

در این مقاله در مورد انواع پیانو، تفاوت های هر کدام و اینکه واقعا کدامیک از آن ها بهتر از دیگری است؛ صحبت کردیم. شما می توانید انواع پیانو دست دوم یا نو را بسته به بودجه خود خریداری کنید.

سلولیکس، یکی از بهترین عرضه کنندگان انواع پیانو است که تمامی برندهای مطرح در این زمینه را عرضه می کند. اگر قصد خرید پیانو دارید و همچنان دچار تردید هستید که کدام گزینه برای شما بهتر است؛ می توانید با کارشناسان حرفه ای ما تماس حاصل نمایید و ضمن دریافت مشاوره رایگان، ایده آل ترین پیانو برای خود را بیابید.

iranweblife
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *